دوشنبه, 01 بهمن,1397
Menu

خصوصیات منحصر به فرد

خصوصیات منحصر به فرد


محله شهرک شهید محلاتی در سال 1372 در محدوده شمیرانات بوجود آمده که از سمت شمال به ارتفاعات قائم، از جنوب به اتوبان ارتش، از سمت شرق به بلوار قائم (عج) و از سمت غرب به خیابان وزارت امور خارجه و خیابان نخل شرقی منتهی می شود. یک نکته جالب که در این محل به چشم میخورد تعداد زیاد پایگاههای بسیج و مساجد آن می باشد که نسبت به محلات دیگر منطقه چند برابر است. در مورد چگونگی بوجود آمدن این محله می توان گفت که تمامی زمینهای این محله باغ بزرگی بوده که متعلق به شخصی بهایی بوده است و پس از انقلاب و فرار وی از ایران به دستور امام خمینی (ره) این باغ تفکیک و به خانواده های سپاهی واگذار گردید که هنوز دیواره های آن باغ در اطراف محله به چشم می خورد و آن دیواره ها در واقع مرز محله را نشان می دهند. 

ساکنین این محله افراد سپاهی، خانواده شهدا و جانبازان هستند. در سال 78 از طرف مردم محله درخواست تدفین شهدا در سطح محله به دولت داده شد و در همان سال اولین شهدای گمنام در سطح تهران در این محله دفن شدند و مقبره الشهدا شهرک شهید محلاتی بدین شکل بنا گردید. در حال حاضر اهالی این محل تا فاز 2 همه سپاهی هستند و از فاز 3 به بعد تقریبا همه املاک را افراد غیر سپاهی خریداری کرده اندکه در مجموع از نظر مادی اهالی این محله متوسط رو به بالا هستند. (ابوالفضل هاشمی)
در مقبره الشهدا مزار روحانی گرانقدری به چشم می خورد که خدمات زیادی را به مردم محله و کشور ارائه داشته اند این روحانی حاج آقا اسکندری مسئول فرهنگی سپاه و امام جماعت مسجد انصار شهرک شهید محلاتی بودند که در سال 1380 در حین ماموریت به علت تصادف به درجه رفیع شهادت نایل آمدند. ( سید حمزه حاج معینی)